Finance life hack

Pierwszy krok do oszczędzania, bez którego reszta jest nic nie warta 17 sierpnia 2017

Witam Cię w odcinku z serii Finance Life Hack. W tym artykule przedstawię ci konkretne sposoby, dzięki którym będziesz efektywniej oszczędzał swoje pieniądze. Prosto, bez nadęcia, bez skomplikowanych wyliczeń. Tego dotyczy seria Finanace LifeHack. LifeHack, czyli strategie i techniki, które sprawią, że to, co robisz na co dzień z finansami, będzie bardziej efektywne, no i więcej zostanie w twojej kieszeni. Każdy odcinek to kolejna broń w twoim finansowym arsenale. Każdy odcinek to krok do przodu w twojej sytuacji finansowej. Jeśli szukasz odrobiny stabilizacji, pasji w tym, co robisz i niezależności, dzięki sprawnym finansom, to ta seria jest dla ciebie!

Oszczędzanie

Dzisiaj zaczniemy od podstaw. Oszczędzanie.  Oszczędzanie zaczyna się od określenia budżetu domowego. Każdy jakiś ma. Mniej lub bardziej sprawny. I jeśli chcemy coś w nim zmienić, to pierwsze, co przychodzi na myśl to: Jak mieć więcej pieniędzy do dyspozycji? Najczęściej właśnie to pytanie zadają sobie osoby, które chcą trochę inaczej żyć, wyjść z dołka typu 3 tys. miesięcznie, albo takie, które wpadają w problemy finansowe. Nawet jeśli nie masz długów, to pewnie i tak głowisz się, jak mieć więcej gotówki. Na wakacje, dom, samochód, dla dzieci, czy na emeryturę.
Jednak większość z nas niestety miesiąc w miesiąc wydaje swoje zarobki. Nawet jeśli udaje się coś zaoszczędzić, to nadwyżki są zjadane przez: ubezpieczenie, serwis auta, wakacje, święta itd. Co najciekawsze, dotyczy to zarówno osób zarabiających 3000 miesięcznie, jak i tych, które zarabiają kwoty 5-cyfrowe.

 

Oszczędzanie: I Kontrola

Także pierwsza rzecz to kontrola. Od tego zaczyna się cała przygoda z budżetem – jego reperowaniem, zarządzaniem i innymi bajerami. I teraz pierwsze co musimy zrobić, to ustalić nasz cashflow. Czyli jak dużo pieniędzy do nas napływa i jak dużo od nas wypływa oraz dokąd.  Jeśli będziemy to wiedzieć, wówczas będziemy w stanie określić optymalną kwotę, jaką powinniśmy zacząć oszczędzać, abyśmy mogli podjąć kroki w kierunku inteligentnego działania.

  • Czyli musisz zacząć od określenia ilości Twoich przychodów zarówno tych głównych (np. pensja, dochody z biznesu) oraz przychodów dodatkowych (np. prowizje z programów partnerskich itp).
  • Gdy już ustalisz, ile wynoszą wszystkie Twoje dochody, to wtedy podliczasz, ile wydajesz co miesiąc. I nie chodzi mi o to, żebyś biegał, jak pajac z notatniczkiem i spisywał każdą cyferkę z licznika wody, gazu, czy prądu. Nie musisz też biec po paragon za każdym razem, gdy kupisz sobie milkyway’a. Także spokojnie.
    Po pierwsze z doświadczenia wiem, że i tak nikt tego nie będzie robił miesiąc w miesiąc przez całe życie. A po drugie – no sorry, ale zarówno mój, jak i Twój czas jest więcej warty. I zamiast babrać się z takimi szczególikami, może on pracować gdzie indziej. W miejscu, gdzie będzie sto, nawet tysiąc razy bardziej pożyteczny.

A zatem jeśli chodzi o wydatki, to:

  • tak, musisz wiedzieć, ile wydajesz, żebyś znał swój cashflow, przepływ pieniędzy.
  • Wypisz prosto: czynsz lub wynajem, media, kredyty (hipoteczne, konsumpcyjne, na karcie debetowej, pożyczki gotówkowe, jednym słowem wszystko, co jesteś komuś winien, wszystko, co obciąża Twój budżet co miesiąc), następnie telefon, internet, żywność, ubrania, higiena, rozrywka i inne rachunki.
  • Jeśli nie potrafisz określić, ile tak naprawdę wydajesz na kategorie typu żywność, ubrania, higiena, czy rozrywka, to albo określ kwotę orientacyjną, albo zrób sobie realny test w ciągu jednego miesiąca i zapisuj tego typu wydatki. Rozumiem, że być może nie masz ochoty tego robić, ale jeśli nie dowiesz się, w jakim punkcie jesteś, to nie będziemy wiedzieli, jak z niego ruszyć naprzód. A z doświadczenia wiem, że określenie wydatków jest bolączką naprawdę wielu ludzi. U większości wygląda to tak, że pensja przychodzi, a później jakoś to leci i na koniec miesiąca okazuje się, że nie zostaje nic. Albo co gorsza – zaczyna brakować. A to już sygnał alarmowy. Także nie lekceważ tego kroku, ponieważ jest to fundament. Oczywiście, tak, jak już wspomniałem, chodzi nam o kwoty orientacyjne.

I jeśli już będziesz wiedział, ile tak naprawdę co miesiąc wydajesz, to od swoich przychodów odejmij wszystkie wydatki. I w ten sposób otrzymasz gotówkę milionera. Dlaczego taka nazwa? Ponieważ decyzja, co będziesz robił z tymi pieniędzmi, będzie miała wpływ na Twoje przyszłe życie. Bo możesz ich użyć, jako podstawy do uzyskania kolejnego kredytu na nowy telewizor i wtedy z tych pieniędzy nic nie będzie. A jeśli np. zwolnią Cię z pracy, czy Twoja firma będzie miała kłopoty, to będziesz miał – delikatnie mówiąc – nieprzyjemności. Jeśli jednak je oszczędzisz, a następnie  zainwestujesz, to zbudujesz swoje dodatkowe i niezależne od tej sytuacji, źródło dodatkowego przychodu, które co miesiąc będzie powiększać Twoje przychody. I albo te dodatkowe przychody będziesz mógł przeznaczyć na jakąś przyjemność, albo np. w części zainwestować, dzięki czemu jeszcze bardziej napędzisz koło wolności, które zapewni Ci coraz większe dochody i już na stałe pozwoli Ci wkroczyć na nowy tor finansowy.

 

Także podsumujmy:

Najpierw zaczynasz od ustalenia przychodów – wszystkich – zarówno tych głównych, jak i dodatkowych.
Po drugie w miarę dokładnie określasz wszystkie comiesięczne wydatki – proponuję sprawdzić to na jednym miesiącu testowym.
I po trzecie od przychodów odejmujesz wszystkie wydatki. To, co zostaje jest Twoją gotówką milionera – to co z nią zrobisz zadecyduje o Twojej przyszłej sytuacji finansowej. Na początku proponuję, abyś zainwestował ją w siebie – czyli we własną edukację. I dopiero gdy to zrobisz, poszukaj odpowiedniej dla siebie możliwości zainwestowania tych pieniędzy. I przydatnymi metodami na to, w jaki sposób mieć do dyspozycji tej gotówki milionera coraz więcej, zajmiemy się w kolejnych odcinkach.

Ok, i jeszcze jedno na koniec. Pytaliście, jak i gdzie zacząć prowadzić swój budżet domowy. I mamy kilka opcji:

1.) Po pierwsze: zwykła kartka papieru, czy zeszyt. Proste.

Ale i tak pewnie wolisz komputer.

2.) Więc opcja numer 2, to oczywiście prosty excel. Jak dla mnie najprostsze, najwygodniejsze rozwiązanie.

Jeśli jednak wolisz coś bardziej wyrafinowanego, to jest cała masa programów i aplikacji, z tych bardziej „sędziwych” choćby:
3.) Microsoft Money – (Microsoft Money Plus Sunset Deluxe). Dosyć wiekowa aplikacja. Microsoft przestał ją rozwijać i obecnie dostępna jest w wersji bez wsparcia technicznego producenta, ale za to całkowicie bezpłatnie.
Albo polski:

4.) Kontomierz – który umożliwia automatyczny import danych z banków w Polsce, działa w przeglądarce i przechowuje Twoje dane finansowe na serwerach producenta, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, ale muszę przyznać, że producent stara się, żeby usługa była jak najbardziej bezpieczna. Plusem rozwiązania są mobilne aplikacje dla iPhone i Androida. Oczywiście wszystko ma swoją cenę. Wszystkie dane o tobie, twoich zakupach i wydatkach są śledzone.

***

Ok, na dzisiaj z mojej strony to wszystko. Skontroluj swój budżet domowy, zobacz, jaki masz cashflow i wtedy będziemy mogli się zastanowić, co dalej. Jak i ile najrozsądniej zacząć oszczędzać, gdzie szukać tych oszczędności i jak ulepszyć budżet, aby wkroczyć na nowy tor finansowy.

Jeśli chociaż trochę Cię do tego zachęciłem – proszę, napisz w komentarzu, co o tym myślisz. Jeśli nie – to również podziel się swoimi uwagami, w jaki sposób mógłbym przygotowywać jeszcze lepsze materiały edukacyjne dla was. Z góry wielkie dzięki.

Pozdrawiam Cię serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku,
Daniel Wilczek.

Autor wpisu: panel_Heksagon_Group_web


Ciekawy wpis? Podziel się z innymi

Twoja opinia

You must be logged in to post a comment.

Fryderyk Karzelek-min

JAK BUDOWAĆ WOLNOŚĆ FINANSOWĄ

 

Zapisz się na najbliższy webinar live Fryderyka Karzełka "Jak budować wolność finansową".


Osobisty program szkoleniowy multimilionera i mentora Fryderyka Karzełka.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Heksagon Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 29 40-085 Katowice, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Gratulacje! Sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź zapisanie się. Link do webinaru wyślemy do Ciebie w dniu webinaru. Do usłyszenia ;-)