KROK 1/10 – PODEJMIJ DECYZJĘ 7 maja 2018

KROK 1/10 – PODEJMIJ DECYZJĘ

Dla wielu pewnie zabrzmi to trywialnie. Ale właśnie od tego musimy zacząć – od silnego, jednoznacznego postanowienia, że pieniądze są dla nas po prostu ważne! TERAZ! Nie kiedyś, nie gdy – według własnego wyobrażenia – będziemy mieć ku temu warunki, bo one są w naszym zasięgu już DZIŚ! Często wystarczy wziąć kartkę i policzyć. Warto bowiem przekonać się, w jakim miejscu jesteśmy i czy ten stan nam odpowiada. Przecież jeśli nie podejmiemy świadomej decyzji, to być może nic się nie zmieni lub nawet będzie gorzej. W jaki sposób posiadanie pieniędzy zdeterminuje naszą sytuację życiową? Musimy to sobie wyobrazić.

Większość ma nadzieję, że nadejdzie dzień, gdy w ich życiu coś się zmieni, ale w tym czasie nic nie robią, by tak się stało. Myślą: „Zacznę odkładać pieniądze, gdy poprawią się moje dochody”. Często też wybierają emigrację. Pomijam tu przesłanki, jakie kierują tymi ludźmi, ale prawda jest taka, że i za granicą będą równie biedni co tu, w kraju, jeśli nie podejmą decyzji.

Będą bowiem powielać schemat, starając się przede wszystkim nie utonąć, skupiając się na zapewnieniu sobie minimum, w myśl bliżej nieokreślonego „jakoś to będzie”. Na obczyźnie często czekać ich będzie ta sama przyszłość co tutaj, z jedyną różnicą – tamtejsze dziadostwo będzie nieco lepiej opakowane. Z doświadczenia człowieka, który przed laty wrócił z długoletniej emigracji i raczej nie klepał tam biedy, wiem, że zamożność dużo prościej jest osiągnąć w Polsce.

Ale do tego potrzeba jednego i zarazem najważniejszego: DECYZJI. Powiedzenia sobie „Tak, chcę być zamożny i będę robił wszystko, by to osiągnąć”. Należy więc odciąć złudzenia, przestać grać w totolotka, karmić się nadzieją, a w zamian uczynić ze swojej wizji: „Chcę żyć w dostatku”, priorytet. Warto też zwizualizować sobie, co jest konsekwencją nie podjęcia decyzji.

Zamknijmy się na cztery spusty w domu, wyłączmy radio, telewizor, komórkę, komputer i Internet po to, by nic nas nie rozpraszało. Bądźmy skoncentrowani tylko na sobie i problemie, który trzeba rozwiązać. Konieczne też będą papier i coś do pisania, by po tej naradzie, jeśli zakończy się podjęciem decyzji, pozostał wyraźny ślad. W końcu ma być ona jedną z najbardziej kluczowych w życiu i będzie miała niebagatelne znaczenie dla naszej przyszłej sytuacji finansowej.

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie – dlaczego? Dlaczego chcemy osiągnąć finansową niezależność, a docelowo wolność? Odpowiedź będzie podstawą do podjęcia właściwej decyzji i utwierdzenia się w przekonaniu, że postępujemy słusznie. Będzie też, a może przede wszystkim, motywacją do realizacji tego zamierzenia.

Nie zapominajmy również o odpowiedzeniu sobie na pytanie, co się może stać, jeśli tego wszystkiego nie zrobimy? Może będziemy zdani na pomoc innych albo na stare lata staniemy się beneficjentami systemu pomocy społecznej… A może zabraknie nam pieniędzy na zapewnienie sobie odpowiedniej opieki zdrowotnej albo zimą na ogrzewanie…

Możliwości jest wiele, nie poprzestawajmy więc na tradycyjnym „jakoś to będzie”. Nie, raczej nie będzie, bo pogarszająca się Jeżeli więc czujemy, że nadszedł właściwy moment, postarajmy się wyłączyć z otaczającego świata na dwie, a może trzy godziny lub nawet dłużej, gdy nasz proces decyzyjny wymaga więcej czasu. Efektem tej osobistej sesji powinny być trzy punkty zapisane na kartce:

A. Ja (my) muszę (musimy) to zmienić.
B. To da się zrobić i właśnie ja mogę to zrobić.
C. Ponieważ podjąłem decyzję – muszę być konsekwentny i muszę to zmienić.

Oczywiście w zależności od tego, w jakiej dzisiaj jesteśmy sytuacji, musimy określić termin realizacji kolejnego etapu: niezależności lub całkowitej wolności finansowej. Dla bezpieczeństwa przyjąłbym dziesięć lat. Często bowiem przeceniamy swoje możliwości osiągnięcia celu w ciągu roku, nie doceniamy zaś w perspektywie dekady. Zresztą z doświadczenia wiem, że będąc konsekwentnym, zazwyczaj cel osiąga się dużo wcześniej, bo już po siedmiu latach.

Krok nr 2 – POZNAJ ZASADY już w kolejnym wpisie 🙂 

Będę wdzięczny za Twój komentarz i udostępnienie jeśli uznasz powyższy wpis za wartościowy.

Wszystkiego dobrego,

Fryderyk Karzełek

Autor wpisu: panel_Heksagon_Group_web


Ciekawy wpis? Podziel się z innymi

Twoja opinia

You must be logged in to post a comment.

Fryderyk Karzelek-min

JAK BUDOWAĆ WOLNOŚĆ FINANSOWĄ

 

Zapisz się na najbliższy webinar live Fryderyka Karzełka "Jak budować wolność finansową".


Osobisty program szkoleniowy multimilionera i mentora Fryderyka Karzełka.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Heksagon Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 29 40-085 Katowice, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Gratulacje! Sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź zapisanie się. Link do webinaru wyślemy do Ciebie w dniu webinaru. Do usłyszenia ;-)