Budżet domowy – czyli jak co miesiąc mieć więcej w kieszeni 22 lutego 2017

Budżet domowy – czyli jak co miesiąc mieć więcej w kieszeni

W tym artykule przedstawię ci konkretne sposoby, dzięki którym będziesz efektywniej zarabiał, wydawał, oszczędzał oraz inwestował swoje pieniądze. Prosto, bez zbędnego komplikowania, zbędnymi wyliczeniami.

Tego dotyczy seria Finanace LifeHack. LifeHack, czyli strategie i techniki, które sprawią, że to, co robisz na co dzień z finansami będzie bardziej efektywne. Każdy odcinek to kolejna broń w twoim arsenale narzędzi finansowych. Każdy odcinek to krok do przodu w twojej sytuacji finansowej. Jeśli szukasz odrobiny stabilizacji, wolności, pasji w tym, co robisz i po prostu dobrej zabawy z życia dzięki sprawnym finansom, to ta seria jest dla ciebie!

Dzisiaj zaczniemy od podstaw. Budżet domowy. Każdy ma budżet domowy. Mniej lub bardziej sprawny. I jak chcemy coś w nim zmienić, to pierwsze co przychodzi na myśl to:

„Jak zarobić pieniądze?”

Najczęściej właśnie to pytanie zadają sobie osoby, które chcą żyć na wyższym poziomie, wyjść z dołka finansowego typu 3 tys. miesięcznie. Ewentualnie takie osoby, które wpadają w problemy finansowe.

Nawet jeśli nie masz długów, to pewnie i tak głowisz się jak zwiększyć ilość gotówki. Na wakacje, mieszkanie, samochód, dzieci czy na emeryturę. Jednak większość z nas niestety miesiąc w miesiąc wydaje swoją pensję w całości. Nawet jeśli udaje się coś zaoszczędzić, to nadwyżki zjadane są przez: ubezpieczenie, serwis auta, wakacje, święta i inne „ciekawe” okazję.

Co najlepsze dotyczy to zarówno osób zarabiających 3000 miesięcznie, jak i tych, które zarabiają kwoty 5-cyfrowe.
Także pierwsza rzecz to kontrola i planowanie. Od tego zaczyna się cała przygoda z budżetem domowym – jego reperowaniem i powiększaniem.

Pierwsze co powinniśmy zrobić

To ustalić sobie Twój Cashflow. Czyli jak dużo pieniędzy do Ciebie przypływa i jak dużo z Twojej kieszieni wypływa oraz dokąd.

Jeśli będziemy wiedzieć skąd Twoje pieniądze się pojawiają i dokąd odchodzą będziemy mogli podjąć kroki w kierunku inteligentnego działania.

Czyli należy zacząć od określenia ilości Twoich przychodów zarówno tych głównych (np. pensja, czy dochody z biznesu), oraz przychodów dodatkowych (np. prowizje z programów partnerskich, czy alimenty itp).

I gdy już ustalisz ile co miesiąc wynoszą wszystkie Twoje dochody

Wtedy podliczasz, ile wydajesz co miesiąc. I nie chodzi mi o to, żebyś biegał z notatniczkiem i spisywał każdą cyferkę z licznika wody, gazu, czy prądu. Nie musisz też biec po paragon za każdym razem, gdy kupisz sobie milkyway’a.

Po pierwsze z doświadczenia wiem, że i tak nikt tego nie będzie robił miesiąc w miesiąc przez całe cholerne życie. A po drugie – przepraszam Cię, ale wiem, że Twój czas jest więcej warty. I zamiast babrać się z takimi szczególikami, Twój czas może „pracować” gdzie indziej. W miejscu, gdzie będzie sto, nawet tysiąc razy bardziej pożyteczny.

Także jeśli chodzi o wydatki

Tak, musisz wiedzieć, ile wydajesz, żebyś znał swój cashflow, przepływ pieniędzy. I jeśli tego nie wiesz, nie czujesz, ile co miesiąc wydajesz po drodze, to zrób miesiąc testowy. I wypisz prosto: czynsz lub wynajem, media, kredyty (hipoteczne, konsumpcyjne, na karcie debetowej, pożyczki gotówkowe, jednym słowem wszystko, co jesteś komuś winien i co co miesiąc obciąża Twój budżet), następnie telefon, Internet, żywność, ubrania, higiena, rozrywka i inne rachunki.

Jeśli nie potrafisz określić ile tak naprawdę wydajesz na kategorie typu

żywność, ubrania, higiena czy rozrywka to albo określ sobie kwotę, którą możesz wydawać i sprawdź czy się w tym mieścisz.
Ewentualnie zrób sobie realny test w ciągu jednego miesiąca i zapisuj tego typu wydatki. Wiem, że pewnie nie chce Ci się tego robić, ale jeśli nie dowiesz się w jakim punkcie jesteś, to nie będziemy wiedzieli jak z niego ruszyć naprzód. A z doświadczenia wiem, że określenie wydatków jest bolączką naprawdę wielu ludzi.

W większości przypadków wygląda to tak: pensja przychodzi, a później czas mija i na koniec miesiąca okazuje się, że nie zostaje nic. Albo co gorsza zaczyna brakować. A to już solidny sygnał alarmowy. Nie lekceważ drugiego kroku – czyli określenia swoich wydatków. Ponieważ jest to fundament.

I jeśli już będziesz wiedział, ile tak naprawdę co miesiąc wydajesz, to od swoich przychodów odejmij wszystkie wydatki. I w ten oto sposób otrzymasz gotówkę milionera.

Dlaczego taka nazwa?

Ponieważ decyzja, co będziesz robił z tymi pieniędzmi, będzie miała wpływ na Twoje przyszłe życie. Bo możesz ich użyć jako podstawy do uzyskania kolejnego kredytu na nowy telewizor i wtedy z tych pieniędzy nic nie będzie, a jak np. zwolnią Cię z pracy, czy Twoja firma będzie miała kłopoty, to będziesz miał delikatnie mówiąc nieprzyjemności. J

Jeśli jednak je oszczędzisz lub zainwestujesz to zbudujesz swoje dodatkowe i niezależne od tej sytuacji, źródło dodatkowego przychodu, które co miesiąc będzie powiększać Twoje przychody. I albo te dodatkowe przychody będziesz mógł przeznaczyć na jakąś przyjemność albo np. w części zainwestować, dzięki czemu jeszcze bardziej napędzisz koło wolności, które zapewni Ci coraz większe dochody i już na stałe pozwoli wkroczyć na nowy tor finansowy.

Także podsumujmy:

0. https://www.ecif.com.pl/login/index.php?klient&rejestracja&gm – zaloguj się tutaj i odbierz darmowe narzędzie do budżetowania.
Narzędzie to stworzył Piotr Bibrzycki – Prezes Europejskiego Centrum Informacji Finansowej.
1.Zaczynasz od ustalenia przychodów – wszystkich – zarówno tych głównych jak i dodatkowych.
2. W miarę dokładnie określasz wszystkie comiesięczne wydatki
3. Od przychodów odejmujesz wszystkie wydatki. To, co zostaje jest Twoją gotówką milionera – to co z nią zrobisz zadecyduje o Twojej przyszłej sytuacji finansowej.

Jeśli chcesz, aby człowiek, który mnie uczył, który pokazywał mi tajniki świata finansów, nauczył również Ciebie – sprawdź:

GRA O MILION

Sukces to Twoja decyzja,
Daniel Wilczek.

P.S Na początku proponuję, abyś zainwestował gotówkę milionera w siebie – czyli we własną edukację. Abyś podniósł poziom swojej inteligencji finansowej, duchowej a następnie praktycznej. I dopiero gdy to zrobisz, poszukaj odpowiedniej dla siebie możliwości zainwestowania tych pieniędzy.

Autor wpisu: panel_Heksagon_Group_web


Ciekawy wpis? Podziel się z innymi

Twoja opinia

You must be logged in to post a comment.

Fryderyk Karzelek-min

JAK BUDOWAĆ WOLNOŚĆ FINANSOWĄ

 

Zapisz się na najbliższy webinar live Fryderyka Karzełka "Jak budować wolność finansową".


Osobisty program szkoleniowy multimilionera i mentora Fryderyka Karzełka.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Heksagon Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 29 40-085 Katowice, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Gratulacje! Sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź zapisanie się. Link do webinaru wyślemy do Ciebie w dniu webinaru. Do usłyszenia ;-)