jak-mentalnie-i-finansowo-odswiezyc-sie-na-wiosne

Jak na wiosnę odświeżyć się finansowo 29 marca 2017

Wiosna to początek nowego. Budzi się przyroda, budzą się zwierzęta, budzimy się i my. Zwłaszcza w tym czasie warto oprócz tradycyjnych porządków w domu, ogrodzie czy garażu, przyjrzeć się także sobie i swojemu życiu. Zmiany są dobre. Są dobre, o ile są w zgodzie z Tobą. Sprawdź, jakie podstawowe i szybkie kroki powinieneś podjąć, aby odświeżyć się finansowo (i nie tylko!) oraz abyś z energią ruszył naprzód w swoim życiu i uwolnił zasoby, jakie w Tobie niewątpliwie są.

 

I Wyjdź z cienia

Niejednokrotnie byłem świadkiem, gdy ludzie mądrzy, zdolni i pracowici pozostawali mimo wszystko na szarym końcu, jeśli chodzi o sukcesy w życiu. Dlaczego? Jest wiele różnych powodów, ale jeden zdaje się być wyjątkowo powszechny. Jaki to powód? Strach. Strach przed ośmieszeniem, błędami, opinią innych ludzi. Lęk przed porażką, zmianą, podjęciem inicjatywy oraz spróbowaniem czegoś nowego.  Boją się przyznać, że chcieliby osiągnąć jakiś cel. Lepiej zejść na ziemię. Po co planować, tylko się zawiedziesz. A prawda jest taka, że życie bez celów i sukcesów, to życie okropnie puste, naznaczone strachem i brakiem sensu. Dlatego nie bój się wyjść ze swojej obecnej „strefy komfortu”, skorupy Twoich dotychczasowych możliwości i osiągnięć. Odważ się zrobić krok dalej. Obojętne, w jakiej sytuacji się znajdujesz, zawsze możesz osiągnąć więcej, zarabiać więcej oraz pomagać większej liczbie ludzi. Zwiększ skalę swoich dotychczasowych działań. Złap wiatr w żagle i zwiększaj swoje możliwości. I to nawet, jeśli pracujesz na etacie. Wyjdź z cienia. Zrób coś nowego. Wybij się z tłumu. Zostaniesz zauważony. I otworzysz sobie niejedną furtkę w karierze zawodowej, czy w ogóle w życiu.

Świat nie ma ograniczeń dla tych, którzy potrafią sami zainicjować okazje w swoim życiu. Dlatego wyjdź im na przeciw i przyjmij z otwartymi ramionami. Nie bój się wyróżnić. Zachęcę Cię dzisiaj, abyś stworzył swoją osobistą BIG IDEA. To działa. Czym jest „big idea”? Big idea to potężna myśl, koncept. Zdecydowanie się wyróżnia. Big idea zawiera wewnętrzną logikę, która jest w zasadzie prosta: dzięki niej Klient (czyt. konsument/ pracodawca/ partner biznesowy) szybko i bez wysiłku dochodzi do wniosku, że produkt lub usługa, którą oferujesz, rozwiąże jego problem.  I zechce z niej skorzystać, zanim zaprezentujesz mu szczegółowy opis.
Dam Ci tutaj jedną ważną wskazówkę: posiadanie trochę lepszej idei, niż konkurencja (na stanowisko pracy, czy w biznesie), pozwala osiągnąć zdecydowanie lepszy rezultat. Bo bycie po prostu dobrym dzisiaj już nie wystarcza. Bo wszystko wokół jest po prostu dobre. Zwykłe krowy są nudne. Milka jest nadzwyczajna. Dlatego powinieneś wyhodować swoją „fioletową krowę„. Pomyśl o tym szerzej. W wypadku biznesu jest to oczywiste. Ale pomyśl o tym w kontekście pracy etacie, na prowizji czy własnej działalności. Tam też jest ogromne pole do wyróżnienia się na tle innych. W życiu potrzebujemy ludzi kreatywnych, a nie robotów, które idealnie wpisują na kartki to, co muszą wpisać, bo inaczej nie przejdą na poziom wyżej. Pomyśl, kto ma większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy? Kto prędzej zostanie zauważony – szara myszka, czy osoba kreatywna, umiejąca się wyróżnić, odpowiednio zaprezentować i zrobić wrażenie? Masz rację! Dlatego miej swoją osobistą „big idea”. To pomoże Ci osiągać więcej, zarabiać więcej oraz czerpać większą satysfakcję. Dlatego wyjdź z kokonu i rozwiń swoje skrzydła. Uwolnij swój prawdziwy potencjał.

 

II Finanse pod kontrolą

Ułożone finanse, to połowa drogi do bogactwa. Szczerze. Bo od tego wszystko się zaczyna. I albo pcha Cię w dół, albo sprawia, że z miesiąca na miesiąc stajesz się bogatszy. Widzisz, umiejętność zarządzania swoją gotówką jest kluczowa, jeśli chcemy, żeby nasze plany odniosły skutek i dały nam w przyszłości finansowe zabezpieczenie. Zarabianie to podstawa. Bo z pustego to i Salomon nie naleje. Jednak pomyśl o statku. Dostarczasz mu dużo paliwa. Statek płynie. Jednak po drodze nie baczysz na skały i to tu, to tam robisz w nim dziurę. Na początku jest ich na tyle mało, że statek dalej płynie. Jednak w pewnym momencie zaczynasz tonąć. Co się stało? Przecież mamy tyle paliwa…

Także uwierz, że to faktycznie ma znaczenie.  Zarabianie to podstawa, abyś miał paliwo, ale musisz także umieć wydawać, żebyś miał sprawny statek i mógł płynąć naprzód. Wielokrotnie zdarzało się, że świetni inwestorzy z dobrymi strategiami inwestycyjnymi, w ostateczności nie zarabiali tak dużo, jak mogli, lub nie zarabiali wcale. Dlaczego? Widzisz, bardzo wielu inwestorów nie wykorzystuje do maksimum swoich strategii lub nawet traci na giełdzie przez to, że musi przedwcześnie sprzedać swoje akcje lub umorzyć jednostki funduszy przez utratę płynności! Wydaje się głupie to, że ktoś, kto potrafi pomnażać pieniądze na rynku, może nie umieć zarządzać własnymi finansami. A jednak się to zdarza…

Znam przypadek inwestora, który na rynkach radził sobie świetnie. Osiągał wysokie zyski, jednak nie przejmował się tym, aby właściwie nimi zarządzać. Czy to błahostka?
– Przecież jeśli zarabiam, to znaczy, że mam wystarczająco dużo pieniędzy.
No i trafiła kosa na kamień. Pewnego razu ulokował swój kapitał w świetnej inwestycji, która mogła mu przynieść spory zysk. Jednak musiał ją zamknąć przed czasem, bo… utracił płynność! Musiał wyjść z inwestycji, mimo że wiedział, iż robi błąd! A ta transakcja mogłaby mu przynieść gigantyczne zarobki, jeśli tylko trzymałby ją dalej. Jednak musiał ją zamknąć, bo – to śmieszne- ale zabrakło mu wolnej gotówki.

Inny przypadek to inwestor, który musiał wyjść z zyskownej transakcji tylko dlatego, aby móc uratować inną, która także była w toku. I aby mógł ją mieć dalej otwartą, musiał ją „dokapitalizować”.
Dlatego właśnie dobrze jest mieć swoje finanse oraz miesięczne budżety pod kontrolą. Nie mam tutaj na myśli szarpania się z każdym groszem. Tylko inteligentne zarządzanie swoimi przychodami oraz pełną świadomość własnej sytuacji finansowej. Abyś mógł zarządzać przychodami, wydatkami, inwestycjami oraz rezerwami, aby i Ciebie nie spotkała sytuacja, w której musiałbyś używać karty kredytowej, robić debet, czy zamykać zyskowne inwestycje, wyłącznie dlatego, żeby opłacić rachunki. Tylko aby w Twoich finansach zapanował dobrobyt. I to na stałe.

 

III Błyskawiczne mentalne odświeżenie

Wiosna to dobry czas na tzw. mentalne odświeżenie. Abyś przez najbliższe miesiące ruszył ze zdwojoną energią do nadchodzących działań. Każdy ma swoją metodę. Jedni medytują, drudzy czytają, a jeszcze inni lubią wyrwać się z szarej codzienności i pojechać na dobre szkolenie. W każdym razie pamiętaj, aby dbać o swój cenny skarb – o swój umysł. Zawsze pamiętaj, że jesteś tym, co przyjmujesz. Jesteś sumą wszystkiego, co wkracza do Twojego umysłu. Wszystko, co napływa do Twojego umysłu – programy telewizyjne, rozmowy – zamanifestuje się potem w Twoim życiu słowem lub czynem. Dlatego wkładaj do swojego umysłu dobre, potężne, mądre, wartościowe i pozytywne informacje, a znacznie zwiększysz swoje szanse na odniesienie sukcesu we wszystkich dziedzinach swojego życia. Karm swój umysł wielkimi i pozytywnymi ideami. A właśnie to zamanifestuje się w Twoim życiu.

IV Nagradzaj się za sukcesy

Bardzo często o tym zapominamy. Idziemy przez życie, odnosimy kolejne sukcesy i zarz po nich rzucamy się w wir kolejnych działań. I wszystko zaczyna się od nowa. Praca, trud, wysiłek, odnosimy sukces i… zaraz za nim czają się kolejne „pilne” zadania, które musimy wykonać jak najszybciej. A potem jesteśmy co prawda o sukces dalej, ale równocześnie czujemy się potwornie wyczerpani. I „wypalenie zawodowe” gotowe.

Stop!

Zatrzymaj się. Świat może pędzić na przód. Zlecenia mogą napływać. Ale Ty nie zabijaj samego siebie. Zatrzymaj się. Pochwal siebie. Nagradzaj się za sukcesy. Zrelaksuj. I daj sobie czas, aby naładować wewnętrzne „akumulatory”. A dopiero potem ruszaj dalej z nową energią. Zobaczysz, że to będzie miało zbawienny wpływ na Twoją karierę zawodową oraz przede wszystkim życie osobiste.

V Zadbaj o siebie – aby zyskać energię i pasję

Na koniec najważniejsza rzecz. Czyli zadbaj o samego siebie. To nie jest egoizm. To jest konieczne, abyś mógł działać lepiej, był szczęśliwszy, oraz dawał więcej radości innym. Nie bez powodu na pokładzie samolotu podczas turbulencji po pierwsze pasy mają zapinać rodzice sobie, a dopiero później swoim dzieciom. Bo jak mogliby im pomóc, gdyby sami potrzebowali pomocy? Dlatego zacznij dbać o siebie, żeby zyskać energię i pasję do działań na co dzień.
– Jedzenie: dobry pokarm to energia dla ciała i duszy. Zły – powoduje zapaść mentalną oraz coraz większe oponki na brzuchu. Był taki test, gdy obserwowano kilku Amerykanów, którzy na co dzień odżywiali się wyłącznie tłustym, niezdrowym jedzeniem. Po kilku latach każdy z nich był totalnym wrakiem, z nadwagą, depresją i problemami zdrowotnymi. Zresztą przetestuj sam. Sprawdź, kiedy będziesz miał więcej energii – po pożywnym posiłku, czy niezdrowym, pozbawionym wartości odżywczych i tłustym jedzeniu? Odpowiedź nasuwa się sama. Dlatego nie zaniedbuj siebie. To naprawdę ma znaczenie. Zwłaszcza długoterminowo.
– Sport: warto na co dzień pamiętać o tym, aby dbać o ubranie dla swojej duszy. Wystarczy pół godziny dziennie, czy nawet trzy godziny w tygodniu, aby zyskać więcej energii do działania, a przy tym czuć się zdecydowanie lepiej w swojej skórze!
– Zainwestuj w największe aktywa – Ciebie! Rzeczy materiale mogą Ci ukraść, pieniądze odebrać. Ale nigdy nie można odebrać człowiekowi jego własnego umysłu. Jego wiedzy oraz myśli. Dlatego inwestycja w samego siebie jest najważniejszą i najlepszą inwestycją w Twoim życiu. Ponieważ jest wieczna. Jest w pełni Twoja. I na przestrzeni życia zwróci Ci się wielokrotnie. Dlatego inwestuj we własną edukację, abyś podniósł poziom swojej inteligencji finansowej duchowej, a następnie praktycznej i uwolnił potencjały, jakie w Tobie tkwią. I właśnie tego Ci życzę!:)

Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

 

Autor wpisu: Daniel Wilczek


Ciekawy wpis? Podziel się z innymi

2 Responses to “Jak na wiosnę odświeżyć się finansowo”

  1. Tomasz Ksobiak

    Jak zwykle rzeczowo i konkretnie, mimo lekkiego języka:) pozwolę sobie na udostępnienie:) Pozdrawiam

    Odpowiedz

Twoja opinia

Fryderyk Karzelek-min

JAK BUDOWAĆ WOLNOŚĆ FINANSOWĄ

 

Zapisz się na najbliższy webinar live Fryderyka Karzełka "Jak budować wolność finansową".


Osobisty program szkoleniowy multimilionera i mentora Fryderyka Karzełka.Gratulacje! Zapisałeś się na bezpłatny webinar online "Jak budować wolność finansową". Sprawdź swoją skrzynkę mailową i potwierdź zapisanie się. Webinar odbędzie się 29.08.2017 r. o godz. 20:00. Link do webinaru wyślemy do Ciebie w dniu webinaru. Do usłyszenia ;-)